Psikolog Ne Yapar?

Günümüzde antidepresan kullanımı ve kişilerin psikolojik sorunları artmış durumdadır ve Ankara gibi büyük şehirlerde de bu oran daha da fazladır. Psikoloji bilimi en temel ve en kapsamlı bilimlerden biridir. Bu nedenle bu bilimle ilgilenen kişilerin iyi bir eğitim almaları ve alanlarında uzmanlaşmaları gerekir. Psikoloji biliminde eğitim alan ve bu alanda kendilerini geliştiren kişilere psikolog denir. Psikolog olmak için 4 yıllık Psikoloji bölümünden mezun olmak gerekmektedir.  Yüksek lisans ve doktora yaparak kişiler alanlarında uzmanlaşabilirler.

Ankara psikolog doktoru açısından oldukça önemli bir şehirdir. ve oldukça uzman psikologlar sahiptir. Bu psikologlar bazı durumlarda tek başlarına çalışabildiği gibi bazı durumlarda diğer meslek grupları ile birlikte çalışabilirler. Bu sebepten psikologları her alanda aktif olarak görebiliriz. Psikoloji bilimi diğer bilimlerle ve hayatla iç içe olan bir bilimdir. İnsan davranışlarını, tutumlarını, düşüncelerini inceleyen bir bilimdir. Bu daha hayatla iç içe olması için gayet yeterli bir ölçüttür. Psikologun uzmanlığına ihtiyaç duyulan alanlar arasında spor, eğitim, tıp ve hukuk gibi alanlar vardır. Bu nedenle psikologların çalışma alanları ve bu nedenle etkinlikleri gün ve gün artmaktadır. Toplumdaki problemlerin çok fazla olması ve değişken olmasının temel sebebi insanlardır. Bu nedenle psikoloji biliminin daha aktif olması gerekir.

Psikolog temelde bilimsel yöntemler ile veriler toplar. Bunun ardından analiz etme ve değerlendirme süreci vardır. Ardından sorunlara çözümler üretme aşamasına geçer. Çözümler üzerinden bazı araştırmalar yapar. Bu araştırmalar ile sorunların çözümüne ortak olmaya çalışırlar. Örnek olarak çalışan bir kadın sayısının her gün artması ve kadınların ev hayatı dışında aldıkları rollerin değişmesi psikoloji biliminin de alanına girer. Kadınların çalışma hayatına girmeleri ile birlikte hayattaki aldıkları rollerde değişimler gözlemlenmektedir. Bu manada kadınlara rahat bir çalışma ortamı kazandırmak ve ailelerinin ihtiyaçlarının da karşılanması için ortam sağlamak konusunda çalışmaların yapılması gerekir.

Beden ve ruh sağlığının bir biri ile sıkı bir ilişkisi vardır. Psikoloji bilimi bununla yakından incelenir. Pek çok bedensel hastalığın nedeni ruhsal sıkıntılardır. Bu yapılan araştırmalar sonucu tespit edilen bir gerçektir. Toplumda psikolojiye verilen önemin ve saygının artması bu tespitler sonucu olmuştur. Kişilerin ruh ve sinir sağlıklarını koruması kimi zaman kolay olmayabilmektedir. Her insan hayatlarında bazı zorluklarla karşı karşıya kalır. Önemli olan bu zorluklara karşı çözüm üretmektir. Çözüm üretirken kimi zaman yardım alırız kimi zaman kendi metotlarımızı uygularız.

psikolog tedavisiAnkara’da psikologluk mesleğini yapan kişilere baktığımız zaman işlerini severek yapan güler yüzlü insanlar görürüz. Psikoloji biliminin bu kadar çok saygı görmesinin nedenlerinde biri de budur. Psikologlar toplumda yer edinen saygın kişilerdir. İnsanların hayatlarındaki gelişmeler ve mutluluklar onlara heyecan verir. Kendilerine başarı ölçütü olarak insanların hayatındaki gelişmeleri görürler. İnsanlar günlük hayatta inişler ve çıkışlar yaşayabilirler. Bu oldukça normaldir. Bununla birlikte yardım alma ihtiyacı hissedebilirler. Bu yardımlar sonucu hayatlarının daha iyiye gittiğini düşünürsek yardım almakta fayda olduğu sonucuna ulaşabiliriz. Her insan her problemi tek başına çözmek zorunda değildir. Her konunun uzmanı farklı insanlardır. Bu konularda eğitim alan kişilerden danışmak sorunun ortadan kalkmasını hızlandırabilir. Tüm bunları göz önüne alarak kendi hayatlarımızla ilgili kararlar vermeliyiz. Psikologlardan çekinmemek gerektiğinin farkında olmalıyız. Kendimize verdiğimiz değer ile hayat kalitemiz her zaman doğru orantılı olacaktır. İnsanın hayata 1 kere geldiğini unutmamak gerekir.

Psikologlarla ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki web sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

https://www.psikolog.org.tr/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *