Kedinizin Sağlığına Takviye: Vitaminler

Sağlık açısından haricen alınması gereken vitaminler besinlerde fazla miktarda bulunmayabiliyor. Bu bakımdan vücutta üretimi mümkün olmayan, suda çözünen vitaminlerle hem insan hem de hayvan sağlığına takviye yapılmış olur. Latince’den gelen Vita kelimesi hayat anlamına gelmektedir. Kelime olarak ilk kullanımı ise 1912 yılına dayanır. Casimir Funk adlı Polonyalı biyokimyacı ilk kez vitamin kelimesini kullanan kişi olmuştur. O günden bu yana gelişerek günümüze kadar gelen vitaminler kediler için de önemli takviyelerdir. Zira vitamin eksikliğinin görüldüğü hayvanlar arasında kediler de bulunmaktadır. Her ne kadar vitaminli kedi mamaları bulunsa da haricen alınacak vitaminlerle sağlıklı kedi beslemenin yolu açılır. Kedinizin yaşam şekli ve yaşı, vitamin alımında önemli bir kriter olarak karşımıza çıkar.

Bu nedenle vitamin konusunda da veterinerinize danışarak hangi tür vitamine ihtiyaç bulunduğunun tespit edilmesi yerinde olacaktır. Bunun dışında ürün ambalajlarında da vitamin tipleri ve içerikleri konusunda bilgi sağlanabilmektedir. Aşırı vitamin yüklemesinden de kaçınmak gerektiği herkesin malumudur. Aksi takdirde toksisite riski ile karşı karşıya kalınmış olur. Kimi vitaminler yanlış kullanımı halinde kedilerde yağlanma yapar. E ve C vitaminleri özellikle yaşlı kediler için doğru tercihlerdir. Zira yaşlanan kedilerde zihnen gerileme ve idrak problemleri ile karşı karşıya gelinebiliyor. Bu takviyelerin yanı sıra antioksidan içerikli tedavi ediciler de yaşlı kedilerinizle de harika zaman geçirmek için doğru vitamin çeşitleri olarak belirmektedir.

Vitaminler

Vitaminler kedinizin sağlığına takviye niteliği taşıyan ürünlerdir. Sağlıklı beslenmek her hayvanda olduğu gibi kediler için de yeterli gelmeyebilir. Vitamin takviyeleriyle kedinizin daha sağlıklı ve dayanıklı olması sağlanabilir. Bu bakımdan kedi eklem destekleyici vitaminler ile kedi kemik destekleyici vitaminler temin edilerek kedinize vermelisiniz. Bu şekilde ortopedik açıdan kediniz herhangi bir düşme ve çarpmaya karşı dayanıklı hale gelecektir. Ayrıca hairball vitaminler, yeast vitaminler ile multivitaminler gibi özel ürünler de kedi sağlığı bakımından önemli ürünlerdir. Yavru kediler vitaminlere yetişkinlerden daha fazla ihtiyaç duyar. Bu bakımdan yavru kedi vitaminlerine büyük iş düşer. Kedi sağlığında önemli unsurlardan birisi de kedi çimi şeklindedir.

Yavru ve yetişkin kedilere özel sakinleştirici nitelikte kedi çimleri kediler için harika ürünlerdir. Pek çok kedi oyuncağı içerisinde kedi çimi bulunmaktadır. Ayrıca kendi çiminizi bu şekilde kendiniz yetiştirebilirsiniz. Pet besinleri adresinde yukarıda sayılan vitaminlerin hepsini temin edebilirsiniz. Uygun fiyat ve hızlı teslimat imkanı sağlayan sitede ayrıca kedi maması ve kedi temizlik ürünlerinin yanı sıra kedi aksesuarları da dikkat çeken ürünler arasında yer alıyor. Kedi prebiyotikleri ile kedi probiyotikleri gibi ürünler kedi sağlığı için önemli unsurlardır. Sindirim sistemleri için lüzumlu ürünlerdir. Deri ve tüy destekleyiciler ve kedi sakinleştiriciler her kedi severin elinin altında olması gerekli ürünlerdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *